Nu aveti niciun articol in cosul de cumparaturi.

Angajam Jurist / Redactor de carte juridica

Oraș de lucru: București, remote
Tipul job-ului: Full-Time
Nivel carieră: entry level, mid-Level (2-5 Ani)
Studii: Absolvent de studii juridice
Departamente: Juridic, Edituri
Domeniu: Drept, Educație / Training

Candidatul ideal:

- minim 1-2 ani de experiență juridică (reală),
- licențiat în drept la o facultate acreditată,
- foarte bune cunoștințe de limba română,
- abilități de documentare și de identificare a surselor de informare,
- capacitate de înțelegere, analiză și prelucrare a textelor juridice (legislație, doctrină și jurisprudență),
- cunoștințe solide de operare PC,
- bună organizare a muncii și capacitatea de a respecta termenele-limită.

Principalele atribuții ale redactorului de carte juridică:
- prelucrează, din punct de vedere al formei și al conținutului, manuscrisele cărților și articolelor ce urmează a fi publicate. Această activitate presupune: corectură pe formă – verificarea și eliminarea greșelilor de exprimare și de punctuație, verificarea referințelor și a trimiterilor la sursele bibliografice indicate de autori; corectură de fond – analiza raționamentelor juridice, structurarea informației, argumentarea și claritatea expunerii, în funcție de publicul țintă vizat;
- analizează ofertele de publicare primite de la autori;
- propune spre publicare cărţi şi articole pe teme juridice de interes;
- exercită rol activ în toate aspectele privitoare la proiectele editoriale de care răspunde, inclusiv în relația cu autorii, precum și în relațiile cu departamentele marketing și vânzări.

Oferim:
-    mediu de lucru plăcut
-    posibilitatea de a lucra remote sau în sistem hibrid, după efectuarea unui stagiu la sediul editurii din București
-    programul de lucru este full-time, se încheie contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată și se oferă salariu fix + bonuri de masă

Descrierea companiei:
Înființată în anul 2006, Editura Hamangiu este în prezent una dintre principalele edituri din România, specializată în publicarea cărţilor cu profil juridic. Publicăm anual peste 100 de titluri – tratate şi cursuri universitare, monografii, dictionare, coduri adnotate şi comentarii de legi, sinteze de legislaţie şi jurisprudenţă. Colaborăm cu câteva sute de autori la nivel naţional – cadre universitare de la cele mai importante facultăţi şi practicieni de prestigiu din toate profesiile juridice.

Prin intermediul Librăriilor Hamangiu, operăm şi un lanţ propriu de librării juridice, în facultăţi de drept şi instanţe din ţară.

Suntem o companie solidă, cu capital integral românesc, cu toate taxele și impozitele plătite la zi. Oferim și pretindem, în același timp, seriozitate și stabilitate.

Persoanele interesate pot trimite un CV pe adresa office@hamangiu.ro.